Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Значущим кроком США для стабілізації української економіки могло б стати скасування 25% мита на імпорт усіх видів сталевої продукції з України - ФРУ

Значущим кроком з боку США для стабілізації української економіки могло б стати скасування 25% мита на імпорт усіх видів сталевої продукції – про це йдеться у зверненні Федерації роботодавців України до Президента, Прем'єр-міністр України та тимчасової повіреної у справах США в Україні пані Крістіни Квін.


Зараз українська економіка знаходиться на порозі масштабної кризи. Починаючи з кінця минулого року вартість природного газу для української промисловості досягла рекордних позначок, значно зросла в ціні вартість електроенергії. Все це призвело до збитковості багатьох виробництв. Більше того, внаслідок стресової ситуації на ринку зовнішніх запозичень Україна тимчасово втратила можливість залучати зовнішній капітал. Головна причина - російська військова ескалація на кордонах України та загроза вторгнення армії РФ.


Водночас державний секретар Сполучених Штатів Америки Ентоні Блінкен заявив, що на тлі стягування російських військ до українського кордону офіційний Вашингтон розглядає питання щодо надання Україні економічної підтримки, головним чином для стабілізації економіки та фінансового сектору.


Рішення про введення 25% мита на імпорт усіх видів сталевої продукції було прийнято у березні 2018 року 45-м Президентом США Дональдом Трампом з міркувань національної безпеки, скориставшись розділом 232 закону США «Про розширення торгівлі» від 1962 року.


Спочатку цей протекціоністський захід було розповсюджено на усі країни-імпортери, але згодом декілька держав домоглися виключення з-під дії цього мита, а наприкінці минулого року цього домігся і Євросоюз. В результаті майже 58% від усього імпорту сталі у США відвантажувалось без застосування 25% мита з 34 країн світу.


Федерація роботодавців України піднімала питання щодо відновлення Урядом України перемовин з США щодо заміни мита на імпорт сталевої продукції на квоти. Україна є стратегічним партнером США та має декілька виключних обставин – агресія Росії, окупація Донбасу та анексія Криму, що призводить до складної економічної ситуації. Тому, на нашу думку, офіційний Київ може розраховувати на позитивне рішення Вашингтону у питанні відміни сталевого мита.


Тим більше що імпорт української металопродукції не зашкоджує та не загрожує нацбезпеці США, оскільки його доля в структурі сталевого імпорту в США складає менше 1%. У свою чергу ГМК України у разі отримання доступу до американського ринку може стати фактором стабілізації економічної ситуації.


«Для України це буде величезна підтримка. І ми прогнозуємо, що якщо для нас це 25% мито буде знято, то у перспективі найближчих трьох років ми могли б експортувати до США своєї продукції металургійного комплексу на суму до 800 – 900 млн долл. щороку. Якщо говорити про мінімальний ефект для металургійного комплексу, який можемо отримати протягом цього року, то ми рахували, що це буде приблизно плюс від 1,5 до 2 млрд грн додаткових податків у бюджет України.
А це - можливості підприємств сплачувати і підвищувати заробітну плату, поповнювати державну скарбницю. Як приклад, 35 млрд грн податків ГМК сплатив у минулому році. І 600 тис місць забезпечив разом із суміжними галузями», - зазначив гендиректор ФРУ Руслан Іллічов, коментуючи звернення Федерації.


Тому вважаємо, що після оприлюднення намірів США надати Україні економічну підтримку, Уряд України може звернутися до Вашингтону щодо виключення України з-під дії 25% мита з заміною його на тарифну квоту на безмитні поставки української сталі в США та може розраховувати на позитивне вирішення цього питання.