Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Запровадження централізованої моделі закупівель ЗІЗ як шлях подолання неефективності проведення їх публічних закупівель для закладів охорони здоров’я

Під час круглого столу, який відбувся у ФРУ 30 червня, представники вітчизняних виробників ЗІЗ, громадської спілки «Біомедзахист», ДП «Медзакупівлі», Мінекономіки, МОЗ, Профспілки працівників охорони здоров’я України обговорювали проведення публічних закупівель ЗІЗ для закладів охорони здоров’я у 2021 році та шляхи покращення ситуації.

За час карантину українські виробники ЗІЗ налагодили інноваційні виробництва, що відповідають усім європейським стандартам і вимогам щодо якості та надійності. Так, крім уже існуючих підприємств – виробників продукції ЗІЗ, в Україні було створено більше 60 нових підприємств, які виробляють майже весь асортимент продукції ЗІЗ за новітніми технологіями.

Провідні підприємства легкої промисловості України (ПАТ «Трикотажна фабрика «Роза», ТОВ «Київгума», «Група Венето», «ТК-Медзахист», «Олтекс», «ЮАСафеті», «ПАРТНЕР ДЕКОР», «ВіВа-трейд») виробляють якісну продукцію та здатні забезпечити потребу у якісному захисному одязі, костюмах біологічного захисту, комбінезонах, ізоляційних халатах, респіраторах, медичних рукавичках та масках тощо, які відповідають ДСТУ.

Однак аналіз практики проведення закупівель ЗІЗ за період березня –червень 2021 року чітко визначила неефективність проведення закупівель замовниками на місцях, зазначили експерти. Зокрема, кажуть вони:

1) в ряді випадків тендерні комітети визнають переможцями закупівель учасників, які не мають належного підтвердження відповідності товарів ЗІЗ вимогам державних та гармонізованих стандартів.

2) в окремих випадках неможливість замовників на місцевому рівні чітко сформулювати вимоги до предмету закупівлі мало наслідком допущення до закупівель, та навіть визнання переможцем торгів учасника товар, якого не можна вважати таким, що є аналогічним з предметом закупівлі.

3) чимало тендерів містять ознаки «договірних», тобто корупційних. Явними ознаками таких тендерів є фактичне копіювання у тендерній документації вимог до предмету закупівлі з документації на товар «потрібних» учасників, та інші «бар’єри», які не можуть бути подолані конкурентами.

Оскільки такі випадки, як правило, документально не підтверджені, легко зробити вигляд, що такої проблеми не існує. Але, якщо в дійсності говорити про основні недоліки в роботі місцевих замовників, то такі випадки найболючіше б’ють по економічній конкуренції і це відомо чи не кожному виробнику продукції.

Ситуація, коли частина закупівель проводиться без забезпечення здорової конкуренції і контролю за ціною та якістю закуплених товарів, а українці, зокрема, наші медичні працівники не отримують належного захисту, – неприпустима.

Шляхом подолання цієї проблеми має стати централізована модель закупівлі ЗІЗ, переконані учасники зустрічі.

Вона сприятиме стандартизації, професіоналізації, правовій визначеності, запровадженню гнучких методів закупівлі.

Основною метою запровадження централізованої системи закупівлі перш за все є економія бюджетних коштів за рахунок агрегації та контроль за витратами коштів бюджету всіх рівнів.

Централізовані системи закупівель впроваджені і успішно функціонують в країнах ЄС, оскільки зросла потреба як в контролі державних фінансів, так і в ефективному використанню наявних коштів.

Такі системи закупівель впроваджуються централізованими закупівельними організаціями, які набувають усіх прав та обов’язків замовників. Для централізованої закупівлі ЗІЗ такою організацією може бути визначена ДП «Медичні закупівлі України». Для цього необхідно внести зміни у нормативно правові акти Кабінету Міністрів, які регулюють порядок проведення закупівель за кошти державного та місцевого бюджетів, зокрема, але не виключно, щодо товарів, які застосовуються в медицині.

Також необхідно

  • провести моніторинг щодо якості закуплених ЗІЗ, обігу та утилізації ЗІЗ у медичних закладах, що надають медичну допомогу пацієнтам з COVID-19
  • розробити нормативно-правовий акт, що врегулює питання наявності 3-місячного запасу ЗІЗ в медичних закладах для забезпечення критично необхідної потреби, який закуповуватиметься через систему централізованих закупівель з подальшим забезпеченням регіонів
  • розробити на впровадити відомчу (державну) статистичну форму з управління та моніторингу за обігом засобів індивідуального захисту медичних працівників в розрізі регіонів та в цілому в Україні
  • проведення перевірок виконання вимог наказу МОЗ України від 17.09.2020 № 2122 щодо дотримання вимог до специфікації, розрахунків, використання, обігу, утилізації та внутрішнього контролю ЗІЗ.
  • проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері господарської діяльності з медичної практики, що підлягає ліцензуванню відповідно до Переліку питань затвердженого наказом МОЗ України від 05.03. 2019 року № 500, зокрема питань дотримання санітарно-епідемічного режиму та стандартів з інфекційного контролю
  • здійснювати контрольні заходи, що забезпечують цільове та ефективне використання коштів за програмою медичних гарантій, у тому числі заходів з перевірки дотримання надавачами медичних послуг вимог, установлених порядком використання коштів програми медичних гарантій.
  • розробити систему (електрону форму) управління та моніторингу фактичної забезпеченості засобами індивідуального захисту медичних працівників в розрізі регіонів та в цілому в Україні. Це дозволить в стислі терміни оперативно проводити поглиблений кількісний і якісний аналіз забезпеченості ЗІЗ.

Для вирішення проблемних питань закупівель ЗІЗ, ефективного використання бюджетних коштів всіх рівнів, недопущення закупівлі неякісних ЗІЗ, виробів з непідтвердженою якістю, які ставлять під ризик життя та здоров’я медичних працівників, учасники круглого столу вирішили після отримання всіх пропозицій та зауважень звернутися з цими ініціативами до Прем’єр-міністра, Першого віце-прем’єр-міністра України – Міністра економіки України та Міністра охорони здоров’я України, Т.в.о. Голови Національної служби здоров’я України та Генерального директора Центру громадського здоров’я.