Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Заборона експорту металобрухту – запорука виживання металургійної галузі

Федерація роботодавців України закликала Уряд терміново вжити заходів з метою обмеження експорту металобрухту з України, оскільки ситуація загрожує зупинкою вітчизняних металургійних підприємств.

Тенденція, що склалася останнім часом, демонструє невтішну картину. Світові ціни на металобрухт протягом останнього року зросли більше ніж вдвічі, а експорте мито залишилось на рівні 58 євро за тонну. За такої ситуації співвідношення мита до вартості металобрухту також скоротилося вдвічі – з 26,8% до 13,5% і тому такий рівень мита вже не є стримуючим фактором.

За таких умов Україна почала різко збільшувати експорт металобрухту. Відповідно до даних Держмитслужби у І півріччі 2021 року поставки вітчизняного брухту на зовнішні ринки зросли майже у 14 разів, з 17 до 231 тис. т.

А за результатами 7 місяців поточного року обсяг експорту збільшився у 20 разів у порівнянні з попереднім аналогічним періодом 2020 року.

При збереженні такої динаміки обсяг експорту металобрухту до кінця поточного року може досягнути 1,5 млн т.

Наслідки цього можуть бути наступними:

  • дефіцит сировини на внутрішньому ринку перевищить 0,5 млн т. внаслідок чого виробництво сталі скоротиться на 9,5 %, а виробництво продукції металопереробних та машинобудівних галузей – на 3,8 %;
  • скорочення обсягів експорту готової продукції на 5,6%, що призведе до втрати валютних надходжень в Україну майже на 1,4 млрд дол. США.

Все це матиме негативний мультиплікативний вплив на ВВП України, а економіка може втратити більше 25 тис робочих місць.

Окрім цього є низка важливих факторів, на які слід звернути особливу увагу.

По-перше, екологічний вплив.

Нагадаємо, що не так давно Україна взяла на себе досить амбітні зобов’язання щодо зниження викидів парникових газів у відношенні до 1990 року, які перевищують, зокрема, зобов’язання ЄС.

І саме металобрухт є стратегічною сировиною в контексті декарбонізації країни. Оскільки кожна тонна повторно використаного металобрухту економить 1,5 тонни викидів СО2, 1,4 тонни залізної руди та 740 кг вугілля.

Використання металобрухту при виробленні сталі потребує лише 1/3 затрат електроенергії порівняно із виробництвом сталі із первинної сировини.

Тож забезпечення стратегічною сировиною вітчизняних підприємств є надважливим фактором на шляху до виконання взятих екологічних зобов’язань.

Друге питання – забезпечення економічного зростання України шляхом стимулювання внутрішнього виробництва на заміну сировинної моделі.

Федерація роботодавців послідовно виступає за те, аби держава створювала прогнозовану політику стимулювання переробки сировини в середині країни, а політика експортних мит чи інших обмежень на вивезення сировини була дуже жорсткою та послідовною. Оскільки валютні надходження від експорту готової продукції значно вищі, ніж від експорту сировинних товарів.

Окрім того, стабільна та прогнозована економічна ситуація сприятиме підвищенню довіри з боку інвесторів та збільшенню обсягів інвестицій.

Тому ФРУ закликає Уряд країни якнайшвидше вжити заходів для виправлення ситуації та запровадити тимчасову заборону експорту металобрухту з України на період до кінця 2023 року.