Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Вимога роботодавців - реальна підтримка українського експортера і відчутний економічний ефект від діяльності ЕКА

Провели зустріч Представників ФРУ з Головою Експортно-кредитного агентства Русланом Гашевим, фахівцями агентства, банківськими установами.

Обговорили темпи та ефективність роботи ЕКА, основні продукти агентства, страхування зовнішньо-економічних договорів, експортних кредитів і банківських гарантій.

"З огляду на те, що минуло майже 5 років, а ЕКА досі не виконує закріплені Законом обов’язки, це фактично визнали і представники Агентства, і реальний сектор, підводити підсумки роботи ЕКА сьогодні, на жаль, недоцільно. Результат як говорив Валерій Лобановський - на табло. 7 контрактів за 5 років і не важливо, чий негативний внесок в бездіяльність більший, якого уряду, якого міністра чи голови правління. Для експортера послуга не надана і це проблема всіх причетних", - зазначив Голова Ради ФРУ Дмитро Олійник.

Федерація роботодавців наразі не може оцінити роботу ЕКА з підтримки та стимулювання вітчизняного експорту як задовільну.

Процес повноцінного "запуску" роботи ЕКА має бути максимально прискорений, а її результативність зі стимулювання українського експорту – щодня зростати.

Не маємо права втрачати ринки за кордоном і робочі місця в Україні.

Тож необхідно сконцентруватися на питанні, що потрібно зробити, щоб відбулась дійсно широкомасштабна експансія українських товарів на зовнішніх ринках.

Представники Федерації роботодавців України сформулювали свої зауваження та пропозиції щодо роботи Експортно-кредитного агентства.

Зокрема, на прикладі страхування кредиту, який отримало від ЕКСІМбанку підприємство, що є великим експортером товарів, присутній керівник компанії підняв одне з ключових питань зустрічі – чому ЕКА страхує кредити тільки на 5 млн грн., що є надзвичайно низькою сумою для експортних операцій?

Дмитро Олійник наголосив на тому, що, враховуючи наміри бізнесу наростити обсяги експортних операцій, необхідно зі збільшенням статутного капіталу ЕКА до 2 млрд. грн збільшити й пороги кредитів, які можуть бути застраховані Експортно-кредитним агентством.

За словами Руслана Гашева, ЕКА планує збільшити граничну суму кредитного гарантування до 80 млн грн.

Якщо ж йдеться про кредит, то ЕКА страхує і кредит і відсотки. Однак, єдиний присутній представник бізнесу, який отримав таку послугу від ЕКА, чітко навів приклад, що етап проходження від моменту звернення до ЕКА до його самостійного звернення до кількох банків зайняв приблизно 4 місяці. За одним з договорів підприємство отримало підтримку, а за іншим – ні.

Тобто, можна сказати, що механізм на сьогодні ще «сирий», немає єдиного алгоритму надання такої фінансової послуги.

За словами експортера такий процес має займати не більше 2 місяців, оскільки на тендері вже перемагає не ціна, а строки поставки продукції.

Тож у ФРУ пропонують створити в ЕКА «єдине вікно», до якого може звертатися експортер за отриманням необхідної допомоги при оформленні експортного кредиту або страхуванні договору чи гарантій.

Адже, оскільки ЕКА виступає лише страхувальником зовнішньоекономічних договорів, експортних кредитів, банківських гарантій, а кредитування відбувається виключно банками усіх форм власності, експортер, який обмежений у часі після укладання зовнішньоекономічного договору повинен мати можливість отримати послугу в єдиному центрі, як, наприклад ЦНАП або Єдине вікно на митниці щоб отримати інформацію щодо:

 • переліку банків, які надають кредити та гарантії;
 • уповноважених осіб цих банків або спеціалізовані відділення, які працюють виключно з клієнтами ЕКА.

Це, на думку Федерації роботодавців України дозволить забезпечити:

 • оперативний обмін інформацією між ЕКА, підприємствами та банківськими установами;
 • протидіяти корупції – мінімізація offline-комунікацій під час здійснення контрольних процедур;
 • спростити здійснення зовнішньоекономічної діяльності.

Для забезпечення діяльності єдиного центру має бути розроблена технологічна карта взаємодії з кредиторами, у якій має бути обов’язково встановлено строки опрацювання заявки ЕКА та банківськими установами, єдині підходи у ризик менеджменті, відповідальні особи.

Також переконані, що ЕКА має опрацьовувати не тільки надання фінансових послуг щодо операцій, які здійснюються між компаніями, але й брати до уваги ринок публічних закупівель інших країн, який наразі, не може запрацювати для українських підприємств, оскільки в інших країнах вимагаються державні гарантії таких операцій.

І в даному випадку ЕКА як раз має стати локомотивом для відкриття ринків публічних закупівель за кордоном для вітчизняних експортерів.

Представники ФРУ заявили, що необхідно зробити роботу ЕКА більш ефективною з точки зору її інституалізації, посилити взаємодію із Міністерством економіки та НБУ.

Під час зустрічі обговорили та узгодили алгоритм подальших дій кожної зі сторін дискусії.

Станом на сьогодні керівництво ЕКА готує пакет змін до існуючого законодавства, які дозволять спростити процес роботи Агентства та його взаємодії з експортерами.

Зокрема йдеться про:

 • внесення змін до 351 постанови НБУ «Про затвердження Положення про визнання банками України розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями»;
 • внесення змін у сам Закон України «Про забезпечення масштабної експансії експорту товарів (робіт, послуг) українського походження».

Федерація роботодавців України очікує отримати запропоновані Агентством зміни для аналізу та подальшого доопрацювання.

Якщо ці зміни допоможуть підтримати експорт, ми будемо наполягати на їх впровадженні вже в цьому році.

Наша мета – реальна підтримка українського експортера і реальний економічний ефект від діяльності ЕКА.

Адже, окрім грошових надходжень, завдяки експансії українських товарів на зовнішні ринки, будуть досягнуті такі непрямі ефекти як:

 • створення робочих місць,
 • збільшення виробництв,
 • збільшення експорту несировинних товарів,
 • підвищення впізнаванності української продукції в світі.

Зі свого боку Федерація роботодавців України планує і надалі проводити подібні зустрічі за участі Міністерства економіки України, Національного банку України, представників ЕКА та банківських установ, (у форматі онлайн/оффлайн) для відстоювання інтересів національних експортерів на усіх рівнях, згідно Закону України «Про організації роботодавців, їх об'єднання, права і гарантії їх діяльності».

Світ неупинно рухається вперед. Глобалізація, цифровізація усіх процесів, розвиток зеленої економіки вимагають нових форм і механізмів підтримки виробників і експортерів.