Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Відбулось друге засідання Комітету екології та розвитку зеленої економіки ФРУ

27 квітня відбулось друге засідання Комітету екології та розвитку зеленої економіки Федерації роботодавців України, предметом обговорення якого став Другий Національно визначений внесок (НВВ-2) України до Паризької угоди.

Участь у засіданні взяли, зокрема, представник Конфедерації промисловості Данії, окремі члени Федерації роботодавців України, галузеві та бізнес асоціації, експертна спільнота, представники промислових підприємств.

Наразі Міністерством довкілля України проводяться електронні консультації з громадськістю щодо проєкту розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Другого національно визначеного внеску України до Паризької угоди» , які триватимуть до 01 травня 2021 року.

Зазначений проект розпорядження Кабінету Міністрів України пропонує встановити ціль НВВ-2 – скорочення викидів парникових газів (ПГ) на 65% у 2030 році від рівня 1990 року.

Нагадаємо, що відповідно до чинних зобов’язань України в межах Паризької угоди передбачається скорочення викидів ПГ на 40% до 2030 р. від рівня 1990 року (Перший НВВ України, прийнятий в 2016 році). Тобто за пропозицією Міндовкілля наша держава повинна взяти на себе зобов’язання по скороченню викидів на додаткових 25 відсоткових пунктів у порівнянні із НВВ-1.

Учасники засідання виловлювали різні думки стосовно запропонованої цілі скорочення викидів ПГ на 65% у 2030 році від рівня 1990 року та необхідного розміру інвестицій підприємств у екологічну модернізацію виробництва, джерел походження цих коштів та подальших дій.

Зокрема, обговорювалась інформація про інвестиції у розмірі щонайменше 102 млрд євро, необхідні до 2030 року.

Сумарний розмір усіх без виключення капітальних інвестицій, а не лише їх незначної частини в екологічну модернізацію, за останні роки в Україні навіть і близько не дає змоги віднайти такі кошти. Відтак, очевидним є питання стосовно фінансових механізмів забезпечення досягнення таких цілей, які в запропонованому Міндовкілля проекті майже не розглянуті та не запропоновані.

Учасники засідання та запрошені експерти неодноразово висловлювали позицію, що для забезпечення сталого розвитку Україні необхідно одночасно досягати показників в рамках ратифікованих нашою державою 17 «Глобальних цілей сталого розвитку» (ЦCР), які були прийняті світовими лідерами на Саміті ООН у 2015 році. ЦСР передбачають досягнення показників не лише 7 і 13 (кліматичні цілі), але і 8,9,10,11 (гідна праця та економічне зростання; промисловість, інновації та інфраструктура; скорочення нерівності; сталий розвиток міст і громад).

Також було зазначено, що на останньому глобальному кліматичному саміті 22-23 квітня 2021 року Америка виступила в ролі лідера у боротьбі проти змін клімату, і президент США Джо Байден закликав світ дивитися на боротьбу зі змінами клімату не як на загрозу, а як на нові економічні можливості. Він сказав, що нова економіка, що буде нейтральною щодо клімату має також принести мільйони нових робочих місць.

Крім того, учасники зауважили, що при встановленні нової цілі при НВВ-2 потрібно відштовхуватись від тих показників викидів ПГ, які були в Україні до анексії Криму та втрати контролю над окремими територіями Донецької та Луганської областей та початку військового конфлікту на сході України.

Одностайну позицію щодо необхідності реагування бізнес спільноти висловили всі запрошені та спікери. З огляду на це, голова комітету Павло Жила запропонував звернутись із листом до Міндовкілля з пропозицією щодо необхідності доопрацювання проєкту розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Другого національно визначеного внеску України до Паризької угоди» з урахуванням детальних розрахунків та прогнозів для усіх галузей економіки нашої держави, з урахуванням джерел та можливостей щодо залучення необхідних інвестицій та зі створенням робочої групи, до складу якої необхідно долучити також і представників Федерації роботодавців України.

Також голова комітету зазначив про необхідність звернення до Прем’єр-міністра України з метою недопущення прийняття вищевказаного проєкту розпорядження Кабінету Міністрів України у запропонованій редакції та закликав інші галузеві асоціації звернутись до Міндовкілля та Кабінету Міністрів України.