Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Ефективне функціонування ЕКА критично необхідно для підтримки несировинного українського експорту

Федерація роботодавців як найбільший представник виробників – експортерів України неодноразово наголошувала на необхідності найскорішого запуску Експортно-кредитного агентства та забезпечення його ефективного функціонування. Закон України «Про забезпечення масштабної експансії експорту товарів (робіт, послуг) українського походження шляхом страхування, гарантування та здешевлення кредитування експорту» від 20 грудня 2016 року № 1792 зі змінами (далі – Закон про ЕКА) виявився здебільшого рамковим. Крім того, роботу ЕКА не було підкріплено належним фінансовим ресурсом.

ФРУ неодноразово зверталася до Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, Міністерства фінансів України тощо з проханням якнайскоріше доопрацювати Закон про ЕКА, передбачити відповідні фінансові ресурси (щонайменш 2 млрд. грн.) та забезпечити ефективне функціонування ЕКА. Зокрема такі побажання мали місце у Рекомендаціях ФРУ для Уряду на 2020 рік, затверджені Радою ФРУ наприкінці 2019 року.

Наразі у Верховній Раді зареєстровано проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про забезпечення масштабної експансії експорту товарів (робіт, послуг) українського походження шляхом страхування, гарантування та здешевлення кредитування експорту» щодо забезпечення ефективного функціонування експортно-кредитного агентства» (реєстр. № 3793 від 03.07.2020, НДУ Приходько Б.В., Наталуха Д.А.), яким враховано низку зауважень ФРУ до закону про ЕКА і зокрема визначено навіть мінімальний рівень початкового статутного капіталу ЕКА на тому рівні, що пропонувала ФРУ.

Законопроектом №3793 для забезпечення ефективного функціонування ЕКА в цілому, а також розширення переліку видів товарів переробної промисловості, що підтримуються ЕКА пропонується:

додатково розширити можливість ЕКА здійснювати страхування та перестрахування експортного факторингу;

передати право ініціативи до правління ЕКА та залишити обов’язкове погодження наглядовою радою;

збільшити розмір початкового статутного капіталу ЕКА до не менш як 2 млрд грн., що формується за рахунок коштів державного бюджету;

розширити сферу підтримки українського експорту з високою доданою вартістю, спрощується порядок реалізації завдань та основних напрямів діяльності ЕКА, який здійснюватиметься у згоді з державною політикою та Експортною Стратегією України тощо.

Федерація роботодавців підтримує цей законопроект та сподівається за підсумками його прийняття на якнайскоріший початок реальної роботи Експортно-кредитного агентства на благо українського експортера та розвитку економіки України у цілому.