Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Роботодавці пропонують відтермінувати запровадження автоматизованих систем контролю у сфері охорони довкілля для промисловості

Роботодавці пропонують відтермінувати запровадження автоматизованих систем контролю у сфері охорони довкілля для промисловості та комплексно підійти до запровадження обов’язкових автоматизованих систем контролю (АСК) викидів забруднюючих речовин у промисловості.

Під час засідання Комітету Федерації роботодавців України з питань екології та зеленої економіки за участі представників галузевих об’єднань роботодавців у гірничо-металургійному та енергетичному комплексах, скляній, цементній, хімічній промисловості, виробництві феросплавів, Міндовкілля, Мінекономіки, Міненерго, народних депутатів обговорили ризики обов’язкового запровадження автоматизованих систем контролю викидів забруднюючих речовин у промисловості в умов воєнного стану та з урахуванням необхідності відновлення промислового комплексу.

Відкриваючи засідання, генеральний директор ФРУ Руслан Іллічов зазначив, що Сьогодні ситуація в промисловості залишається складною. За підсумками року валовий внутрішній продукт знизиться, за попередніми оцінками, на 35%. З початку війни було реалізовано низку кроків щодо підтримки економіки і збереження робочих місць. Проте виклики для роботодавців залишаються і продовжують зростати – перш за все енергетика, логістика, безпекові ризики, відновлення виробничих потужностей, пошкоджених внаслідок війни, руйнування логістичних ланцюгів, дефіцит працівників.

Наприклад, підприємства ГМК наразі завантажені на 15% від довоєнного рівня. Скляна промисловість виробляє лише 60% від довоєнних обсягів.

За попередніми оцінками як ФРУ, так і Міндовкілля, вартість запровадження автоматичних систем контролю викидів буде коштувати українському бізнесу близько 6 млрд грн. Знайти такий інвестиційний ресурс сьогодні, продовжуючи виробництво і зберігаючи робочі місця - завдання, яке не може бути виконано в умовах воєнного стану будь-яким бізнесом».

Представники бізнесу висловили розуміння необхідності і прискорення процесу імплементації європейського законодавства у сфері охорони довкілля у національне, особливо в контексті отримання Україною країни-кандидата на вступ в ЄС. Перш за все, йдеться про імплементацію Директиви 2010/75/ЄС Європейського Парламенту та Ради про промислові викиди (інтегроване запобігання та контроль забруднення).

Проте імплементація директиви у Європейському Союзі передбачала комплексний підхід оцінки впливу підприємства на довкілля на основі найкращих доступних технологій та методи управління (НДТМ), в тому числі щодо обов’язковості встановлення автоматизованих систем контролю викидів на постійній або періодичній основі.

Запровадження законодавства у сфері охорони довкілля в ЄС ретельно враховувало вплив таких рішень на економіку і зайнятість.

Тому реалізація загальноєвропейських довкільних політик передбачала також і заходи державної підтримки бізнесу для поступової адаптації і мінімізації негативного впливу на зайнятість.

Сьогодні Верховна Рада розглядає низку законопроектів щодо імплементації окремих положень Директиви 2010/75/ЄС, які можуть бути розглянуті в наступному році. Більшість з них передбачає певну поступовість запровадження обов’язкових вимог у сфері охорони довкілля до промислових підприємств.

Тому роботодавці пропонують комплексно підійти до впровадження АСК, відклавши це рішення до припинення або скасування воєнного стану, прийняття необхідних законодавчих актів щодо імплементації європейського законодавства, з урахуванням технологічних особливостей галузей, необхідності передбачення перехідного періоду післявоєнного відновлення.

01

02

03