Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Пропозиції роботодавців для збільшення експорту

Член Президії Ради ФРУ, СЕО Modern Expo Петро Пилипюк:

" Як голова Комітету ФРУ з підтримки експорту та залучення інвестицій узяв участь у нараді під головування Прем’єр-міністра України щодо формування пропозицій для збільшення обсягів експорту та підтримки експортерів.


Коротко про позицію ФРУ до порядку денного, яку представив під час наради:


▶️ Якнайшвидше розблокування можливості перетину кордону незаброньованими військовозобов’язаними працівниками в цілях відряджень

Виконувати існуючі контракти та, тим більше, виходити на нові міжнародні ринки вкрай складно, якщо немає можливості виїхати за кордон. 
Сьогодні маємо багато високотехнологічного експорту, починаючи від монтажу заводів до обслуговування та налаштування турбін. Інжинірингові контракти займають до півтора року.

Тобто пропонований наразі термін закордонного відрядження у 7 днів є у багатьох випадках недостатнім.

Маємо зустрічатися із партнерами, представляти компанію на виставках, інших профільних подіях.

Тож очікуємо доопрацювання проекту Є-відрядження для виїзду за кордон та початку його функціонування.


▶️ Покращення логістики експорту, максимальне прискорення перетину вантажами кордону


Через блокування портів та непросту ситуацію на залізниці основний потік вантажів сьогодні пішов через європейський кордон автоперевезеннями (це і контейнери, і вантажні авто).

Ускладнився і розтягнувся у часі період митного оформлення, зокрема, і через те, що збільшився експорт цим шляхом аграрної продукції, яка потребує проходження фіто-санітарного та ветеринарного контролю. Як наслідок – утворення величезних черг у пунктах пропуску.

Наразі ведеться активна робота з польською стороною, очікуємо на оперативне вирішення цього питання, що має виключну важливість для українських експортерів.


▶️ Також говорили про імплементацію ратифікованих нещодавно Конвенцій про процедуру спільного транзиту (NCTS) та спрощення формальностей – коли експортери зможуть оформлювати свою продукцію на внутрішніх митницях, а на кордоні залишиться тільки перевірки цілісності вантажу, пломб та авто, і подальше оформлення буде відбуватися на внутрішніх митницях.

Практична імплементація потребуватиме врахування низки пропозицій роботодавців.

Не всі одразу зможуть перейти на декларування Т1, і для того, що це відбулось якомога швидше, необхідні окремі переходи, які будуть пропускати саме автомобілі, що їхатимуть за цією процедурою.

Федерація це питання вже досліджували і розуміємо, що слід зробити, щоб ця процедура запрацювала не через рік, а щоб перевізники відчули це полегшення одразу після запуску, тож готові активно долучатися по впровадження ініціативи з пропозиціями практичної імплементації «митного безвізу».


▶️ Забезпечення своєчасного відшкодування ПДВ експортерам

Бізнес очікує, що у вересні і жовтні буде відновлено повноцінне відшкодування ПДВ згідно загального порядку, встановленого з 21.07.2022.


▶️ Необхідність запровадження більш гнучкого підходу до надання українським компаніям-експортерам можливості оплати участі у виставках за кордоном, послуг дистрибуції та маркетингових послуг на закордонних ринках, фінансування закордонних представництв, оплати інших послуг з просування експорту


Сьогодні процедура отримання дозволу на оплату послуг за кордоном має фактично заборонний характер і може тривати місяцями без гарантії отримання позитивного рішення.

Неможливість ефективного просування української продукції вже має наслідки – частку ринку забирають конкуренти з інших країн.

Ми не можемо собі дозволити втрачати зовнішні ринки, особливо у нинішні надважкі для вітчизняного бізнесу часи.

Це питання конкурентоспроможності нашої продукції.


▶️ Збільшення можливостей кредитування виробництв, які працюють на експорт. Необхідно переглянути максимальний розмір кредиту за Програмою 5-7-9.


▶️ Забезпечення ефективної роботи Експортно-кредитного агентства в межах наявних у нього інструментів


Для цього необхідно:


1) спростити процедуру отримання кредитування в частині вимог до бізнесу;
2) збільшити статутний капітал ЕКА;
3) надавати державні гарантії для участі у тендерах за межами України.


▶️ Удосконалення порядку бронювання військовозобов’язаних
Відсутність мобілізаційних завдань значно ускладнює бронювання. Запропонували запровадити для експортерів прозорий механізм бронювання, який би давав можливість безперешкодно здійснювати діяльність. Наприклад, певний відсоток від загальної чисельності персоналу.


▶️ Подальша імплементація ідеї, яку ФРУ активно просуває у співпраці з закордонними партнерами «Купуй українське – підтримай Україну!»


Маємо більш активно працювати з міжнародними виставками (ФРУ вже має позитивні досвіди такої взаємодії з Techindustry, RigaFood у Латвії, Agroshow у Польщі, Agromek в Данії, де вже організовано чи в процесі підготовки за участі ФРУ Національні стенди України, надані організаторами українським учасникам на безоплатній або пільговій основі).
Необхідно максимально сприяти розширенню переліку українських товарів, на полицях супермаркетів за кордоном.


Федерація вже має позитивний досвід такої взаємодії в Латвії та Данії, де вже у жовтні розпочнеться відповідна промокампанія провідної торговельної мережі.
Ми готові максимально ділитися досвідом та активно долучатися до процесу налагодження партнерства та промоції продукції українських виробників.

Вдячні за можливість обговорити з Прем’єром та урядовцями нагальні питання підтримки українського експорту.

За підсумками обговорення ФРУ направить до Уряду детальні пропозиції з вирішення питань, які були поставлені роботодавцями на нараді ".