Генеральний директор ФРУ Руслан Іллічов:
"Сьогодні під час виступу на засіданні Уряду, де розглядався проект Угоди про ЗВТ з Туреччиною, зазначили: ФРУ послідовно висловлювала свою позицію, що будь-яка зона вільної торгівлі – це великий ризик, якщо ми як країна не будемо до цього повністю готові та економічно захищені.
Це значне рішення для економіки України і, зокрема, для промисловості. Оцінюючи перспективи цієї ЗВТ, ми завжди говорили, що це питання в першу чергу не мит, не торгівельних режимів, а системи промислової підтримки.
Головний виклик – і це чітко сказано у грунтовному дослідженні, яке ми презентували минулого тижня, - відсутність дзеркального турецькому рівня стимулювання вітчизняної промисловості.
Останні 10 років, як ми бачимо, Туреччина дуже активно і потужно підтримувала свої галузі промисловості.
Як свідчить дослідження, у більшості галузей, що відкриваються відповідно до ЗВТ, турецькі виробники є більш конкурентоспроможними, ніж українські.
Адже у Туреччині діє складна та розгалужена система державної підтримки виробництва та експорту, низка програм із залучення інвестицій у пріоритетні регіони і галузі промисловості.
Надаються такі стимули, як
звільнення від сплати ввізного мита та імпортного ПДВ на машини й обладнання,
звільнення від сплати податку на прибуток підприємств і податку на доходи фізичних осіб,
звільнення роботодавців та працівників від сплати внесків на соціальне страхування,
часткова компенсація відсотків за кредитами,
виділення земельної ділянки, відшкодування ПДВ.
Поряд з цим на території Турецької Республіки діють:
розгалужена мережа організованих промислових зон (індустріальних парків), резиденти яких додатково отримують ще низку пільг;
зони технологічного розвитку (технопарки) з додатковими стимулами для проведення НДДКР та комерціалізації інновацій.
Якщо ми всі ці аспекти не врахуємо, постанемо перед усіма викликами, про які йдеться у нашому дослідженні.
Часу немає, ми повинні робити термінові кроки!
Тому підписання цього документу – це домашнє завдання для Уряду: в координації з бізнесом зайняти проактивну позицію в системі підтримки власної промисловості.
Навіть по тих групах товарів, де ми матимемо перехідний період, необхідно вже зараз запускати інструменти такої підтримки.
Найближчим часом на продовження нашого дослідження та аналізу збираємо галузі, які можуть бути найбільше вражені внаслідок підписання ЗВТ, та будемо комплексно пропонувати Уряду для розробки відповідних програм підтримки.
Про що сьогодні сказали Прем’єр – Міністру під час засідання Уряду".