Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Необґрунтоване підвищення тарифу на транспортування газу вбиває конкурентоспроможність української промисловості - ФРУ

Учора пройшли громадські слухання ТОВ «Оператор ГТС Україна» щодо підвищення тарифів на транспортування газу, при умові відсутності його транзиту з боку РФ (нульовий варіант).

На даний час ТОВ «Оператор ГТС України» не має ліцензії на проведення операцій, однак платежі мають прийматися вже з грудня 2019 р. Але головне, що тариф зросте в 3,5 разу в порівнянні з діючим. Саме такий варіант тарифу буде надісланий на затвердження до НКРЕКП. І це при тому, що ціна на газ в Україні - найвища в регіоні (РФ, Білорусь, країни Східної Європи).

Слід відзначити, що організація слухань була проведена вкрай незадовільно та сумнівно співпала з трьохсторонніми газовими перемованими в Брюсселі, де відстоювалась абсолютно зворотня позиція – це підписання нового транзитного контракту і відповідно завантаження газотранспортної системи.

ФРУ вважає слухання такими, що не відбулись по суті, адже в них не змогли взяти участь представники Федерації та більшість галузевих асоціацій. Варто зазначити що на слухання взагалі не з'явились представники НКРЕКП та відповідальне керівництво ТОВ «Оператор ГТС Україна», а вся відповідальність була перекладена лише на керівника управління стратегічного розвитку компанії.

Нагадаємо, що з 1 липня 2019 року функцію технічної експлуатації газотранспортної системи України передано від АТ «Укртрансгаз» до ТОВ «Оператор ГТС України», засновником якої на 100% є АТ «Укртрансгаз».

На сьогоднішній день запропонований ТОВ «Оператор ГТС Україна» нульовий варіант розвитку подій, на якому базується увесь розрахунок тарифу транспортування газу, - припинення з боку РФ транзиту газу через територію України не має підстав, оскільки:

✔️Відсутня письмова відмова Газпрому та європейських споживачів від транзиту газу через Україну.

✔️За словами представника Nord Stream-2 І. Мюллера, магістральний газопровід Північний Потік-2 не зможе в повному обсязі замінити транзит газу через газотранспортну систему України, оскільки споживання газу в ЄС постійно зростає. І для забезпечення енергетичної безпеки Євросоюз буде зацікавлений в збереженні транзиту через Україну, адже ємності для зберігання газу в ЄС покривають лише 20% його річної потреби.

Отже, на нашу думку, припущення, закладені ТОВ «Оператор ГТС Україна» в розрахунок тарифу, безпідставні і необґрунтовані, відповідно, не можуть бути прийняті до уваги і слугувати базою для розрахунку тарифу.

Разом із тим обґрунтування тарифу не містить інформації про те, яким чином буде розділена ГТС при її виокремленні з АТ «Укртрансгаз», що саме буде виведено з експлуатації і як це вплине на постійні / змінні витрати.

Необґрунтоване, на нашу думку, зростання тарифів на транспортування газу є вбивчим для конкурентоспроможності української промисловості. Збільшення витрат на газ для підприємств України в умовах обмеженого доступу до фінансових ринків і високої вартості фінансування призводить до подальшого погіршення фінансового становища промисловців, вимивання обігових коштів і, як наслідок, скорочення обсягів виробництва, інвестицій і зайнятості в базових і суміжних галузях економіки України.

Адже у собівартості низки галузей економіки України вартість газу (і, відповідно, транспортування в ній) становить значну частку, зокрема, у виробництві азотних добрив, цегли, цукру та скла. Істотне збільшення тарифів негативно позначиться на гірничо-металургійному комплексі України (а це - 12% ВВП України, 29% експорту, більш 680 тис. зайнятих з урахуванням суміжних галузей).

Підняття тарифів природними монополіями у газовій сфері в умовах світової кризи, що насувається, загрожує Україні скороченням десятків тисяч робочих місць, недонадходженням мільярдів податків до бюджету, а також втратою валютної виручки.

Збереження поточних тарифів на транспортування газу магістральними і розподільними трубопроводами це перший і найочевидніший крок, який НКРЕКП може зробити назустріч промисловості і населенню України вже найближчим часом.