Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Маніфест роботодавців презентовано на Сумщині

Робоча група Федерації на чолі з Головою Ради ФРУ Дмитром Олійником продовжила поїздки регіонами України з метою популяризації та обговорення Маніфесту роботодавців. Почали з Сумщини. Нагадаємо, на початку лютого в Києві було презентовано цей документ - програму дій, написану безпосередньо українськими підприємцями. Її мета – дати поштовх економіці Україні, створити нові робочі місця, врешті-решт, такі умови, за яких українці будуть залишатися жити і працювати в Україні. Отже Маніфест роботодавців - це конкретний план економічного розвитку країни, який охоплює всю систему економіки та містить інструменти реалізації кожного з 12 пунктів. Тому дуже важливим уявляється перевірити, якими чином цей план буде працювати у конкретних регіонах. Тим більш, що у розпал президентської кампанії вистачає популістських гасел та обіцянок, що мають мало спільного з реаліями.

Забігаючи вперед, зауважимо, що Маніфест був цілком підтриманий не тільки бізнес-середовищем Сумщини, а і владою та громадськістю регіону. І не тільки тому, що у ньому йдеться про конкретні і дуже важливі речі. А ще тому, що на Сумщині, незважаючи на непросту економічну ситуацію, вже є приклади того, чому і заради чого створений Маніфест.

На Сумщині ми відвідали промислові потужності двох підприємств - ТОВ «Керамейя», лідера ринку будівельних керамічних матеріалів в Україні, та ТОВ «Фавор», одного з найбільших виробників металевої упаковки в Україні, країнах СНД та Євросоюзу.

Незважаючи на різні напрямки бізнесу, в обох підприємств майже спільна історія, адже починалися вони з напівзруйнованих виробництв. І, як влучно зауважив Голова Ради ФРУ Дмитро Олійник не завдяки, а всупереч економічним реаліям, лише за ініціативи власників бізнесу, які витратили чимало зусиль, коштів та нервів, аби вибудувати сучасне виробництво, залучити іноземні інвестиції та створити високотехнологічні робочі місця. Маніфест же спрямовано на прискорений розвиток економіки в цілому.

Звичайно, не все вдається одразу. Ось, Іван Телющенко, генеральний директор ТОВ «Керамейя», спілкуючись з нами, зауважив, що минулий рік був для підприємства дуже непростим. Але рук ніхто не опускав. За підсумками січня 2019 року, понад 75% прибутків отримано від експорту українського клінкеру переважно до країн Євросоюзу. Звичайно Іванові Федоровичу до вподоби положення Маніфесту щодо щорічного збільшення експорту товарів на рівні не нижче 10% щорічно у найближче п'ятиріччя – саме за рахунок збільшення частки несировинного експорту.

Промислові потужності ТОВ «Фавор» розташовано у смт Хотінь. Тобто, як зауважив генеральний директор підприємства Андрій Немцев, місцева молодь забезпечена високотехнологічними робочими місцями, як кажуть, на перспективу. «Підприємство на власному прикладі показало, як в селі на Сумщині можна зробити сучасне виробництво жерстяної упаковки для аерозолів, харчової промисловості, лаків та фарб, - зауважує Руслан Іллічов, Генеральний директор ФРУ. - І це гордість,коли оливкова олія Італії розливається в сумську банку, польські та німецькі аерозолі - в сумські аерозольні балони, черкаська фарба - в банки з Сумщини».

Як зробити, щоб такі приклади були не виключенням, а загальним правилом? В який спосіб необхідно реалізовувати положення Маніфесту? Ці та інші питання обговорювалися під час зустрічі робочої групи ФРУ з бізнесовими колами Сумської області за участю Міністра освіти і науки Лілії Гриневич у добре знаному не тільки в Україні концерні «NICMAS». Не буде зайвим нагадати, що ця багатопрофільна компанія з виробництва компресорів та енергетичного обладнання для нафтогазової та гірничорудної промисловості, хімії та нафтохімії. У складі концерну діє інжинірінговий центр в сферах компенсування повітря та технологочних газів, енергенерації та АСУ ТП. Частка експорту в діяльності підприємства становить 45,5%.

Щодо зустрічі, то першою у порядку денному обговорювалася проблема відновлення трудових ресурсів. Тут роль роботодавців, які кровно зацікавлені у примноженні кваліфікованих кадрів, важко переоцінити.

«Я вважаю, що роботодавці є надзвичайно важливим і бажаним партнером для нас у тому, як ми конструюємо освіту, – зазначила Лілія Гриневич. – Ми з 2018 року затвердили концепцію дуальної освіти, що складається з двох компонентів – навчання молоді у закладах профтехосвіти і їхньої роботи на виробництві, на підприємстві за даною спеціальністю». Таку молодь не треба докваліфіковувати, будувати паралельну систему навчання при роботодавцях, підкреслила міністр. «В Україні наразі ми також розробили спільно з роботодавцями стандарти професійної освіти і частково вищої освіти і будемо їх впроваджувати в життя», - запевнила Лілія Гриневич.
«Сумська обласна державна адміністрація завжди ставила за мету сприяння розвитку бізнесу, – розповів голова облдержадміністрації Микола Клочко. – Попри наш прикордонний статус протягом останніх п'яти років спільними зусиллями нам вдається залучати іноземні інвестиції. Так, незважаючи на великі труднощі, в 2018 році промисловість області зросла на понад 10%. Але ми останнім часом зіштовхуємося із кадровою проблемою. І вирішити її без осучаснення системи, в тому числі, професійно-технічної освіти, ми не можемо. З огляду на це, в області активно впроваджується дуальна освіта».

Микола Клочко повідомив присутнім, що на Сумщині розроблено пілотний проект створення навчального центру дуальної освіти на базі Машинобудівного коледжу Сумського державного університету та групи підприємств «Технологія». Проект передбачає державно-приватне партнерство у сфері підготовки фахівців для високотехнологічних підприємств. «На сьогодні маємо 11 закладів професійної освіти, що співпрацюють із 55 підприємствами-партнерами. Завдяки взаємодії закладу профтехосвіти з роботодавцями учні матимуть хорошу освіту і досвід роботи, а підприємства - кваліфікованих працівників», підкреслив голова ОДА.

Дуже жваво обговорювалися й інші положення Маніфесту. За його підтримку та зі своїми пропозиціями виступили мер Сум Олександр Лисенко, голова Сумської облради Володимир Токар, голова Ради Сумського обласного об'єднання організацій роботодавців «Сумський регіон -2012» Євген Лапін, генеральний директор ТОВ «Керамейя» Іван Телющенко, директор Сумського обласного центру зайнятості Володимир Підлісний, голова Всеукраїнського галузевого об'єднання організацій роботодавців хімічної промисловості Олексій Голубов та інші.

«Головне полягає в тому, що Маніфест написаний не в кабінеті, - зауважив наприкінці дискусії Григорій Дашутін, почесний президент концерну «NICMAS», голова Всеукраїнського об'єднання організацій роботодавців «Федерація роботодавців машинобудівної промисловості», - а з урахуванням подолання конкретних економічних проблем. І ми знаємо, як це зробити. Тому Маніфест – це ще і об'єднавчий документ».