Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Маніфест роботодавців – конкретний план економічного розвитку, написаний реальним бізнесом

«Як українцям залишитися жити та працювати в Україні?» - відповіді саме на це питання містить Маніфест роботодавців, який керівництво ФРУ, власники провідних українських підприємств – її членів, експерти та представники ЗМІ обговорили під час дискусії у ЛІГАБізнесІнформ.

За словами модератора заходу, Генерального директора Федерації Руслана Іллічова, маємо не просто документ, а програму дій, написану безпосередньо українськими підприємцями. Її мета – дати поштовх економіці Україні, створити нові робочі місця, такі умови, за яких українці будуть залишатися жити і працювати в Україні.

Як нагадав присутнім Голова Ради ФРУ Дмитро Олійник, Федерація постійно реагує на виклики перед вітчизняною економікою. Адже перший Маніфест роботодавців було видано 2011 року і багато з його завдань було реалізовано. Йдеться, наприклад, про зниження майже удвічі ставки ЄСВ, упровадження автоматичного відшкодування ПДВ, суттєве скорочення видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, прийняття Митного кодексу та Закону про «єдине вікно» на митниці. 2015 року ФРУ був підготовлений комплексний План модернізації України.

Новий Маніфест роботодавців є логічним продовженням цього документу, скоригованим відповідно до реалій сьогодення. Це конкретний план економічного розвитку країни, який охоплює всю систему економіки та містить інструменти реалізації кожного з його 12 пунктів.

Зокрема, зазначив Голова Ради ФРУ, йдеться про такі найболючіші проблеми:

- Якими є ключові ризики процесу трудової міграції і як їм протистояти?
- Яким чином добитися підвищення темпів зростання економіки на рівні не нижче 7% у середньорічному вимірі у найближче десятиліття?
- Яким чином забезпечити збільшення експорту товарів не нижче 10% на рік до 2025 року та не нижче 5% щорічно до 2025 року?
- Як бізнес зможе отримати сотні мільярдів гривень додаткового інвестиційного ресурс у на рік лише шляхом змін в системі публічних закупівель? За яких умов іноземний бізнес почне вкладати великі кошти в Україну?
- Яким чином здешевити кредитні ресурси в Україні?
- В який спосіб зробити так, ключові міжнародні угоди та зобов'язання України працювали на українську реіндустріалізацію?
- Як реально забезпечити захист прав власності та знизити тиск на бізнес?
- В який спосіб перебудувати діяльність природних монополій?

З урахуванням великої політичної турбулентності цього року – року президентських та парламентських виборів і нових викликів перед економікою, український бізнес постав перед необхідністю розробки оновленої програми економічного розвитку країни.

«Багато років тому прем'єр-міністр уряду Великої Британії говорив про те, що він не може погодитися з тим, що закони, які регулюють промисловість великої нації, мають стати предметом партійних суперечок, - нагадав Дмитро Олійник. - Саме з цих позицій відповідально заявляємо: ми знаємо, як створити до 2030 року 2 млн. високопродуктивних робочих місць, в який спосіб забезпечити поступальне збільшення частки переробної промисловості у ВВП з 12,4% до 25% у найближче десятиліття. Тому ми закликаємо політичні сили до дискусії з конкретних економічних проблем і в разі згоди готові разом їх розв'язувати», - зазначив Голова Ради ФРУ.

Глобальний виклик, який сьогодні стоїть перед українськими роботодавцями – це, безумовно, питання трудового потенціалу. В ЄС надзвичайно швидко змінюється законодавство про трудову міграцію. У Німеччині лібералізуються умови працевлаштування трудових мігрантів. Поляки бачать реальну загрозу переїзду український трудових мігрантів до інших держав ЄС. Тому готують нові проекти, які допоможуть переконати українців залишитися саме в Польщі. Аналогічних заходів щодо лібералізації трудової міграції вживають Чехія, Угорщина і практично всі наші країни-сусіди. Тож відтік кадрів може стати ще більш стрімким.

Петро Пилипюк, генеральний директор СП ТОВ «Модерн-Експо» з цього приводу налогосив: «Роботодавцям треба пам'ятати, що стримати трудову міграцію можуть конкурентні зарплати на українському підприємстві. Тому треба сміливо йти на такий крок, аби не втратити більше».

А єдиний шанс зробити зарплати в Україні конкурентними - активне зростання економіки, переконані учасники круглого столу.

Вже кілька років економіка України начебто стабілізувалась і зростає. Втім, таке зростання близьке до середньосвітових показників – до 3 відсотків. Якщо ж ми хочемо наздогнати більш розвинені країни, економіка України має зростати швидше, ніж в успішних сусідів.

Українські роботодавці переконані – її зростання має відбуватися на рівні не менше 7% у середньорічному вимірі за період 2020-2030 рр.

Як цього досягти? Реалізація практично кожного із пунктів Маніфесту роботодавців України здатна додати зростанню економіки щонайменше 1%.

Економіка Україна повинна мати ті стимули, якими сьогодні активно користуються наші сусіди, наголошують представники бізнесу.

Країні потрібна нова індустріалізація, масштабні проекти з обов'язковою локалізацією виробництва, переорієнтація публічних закупівель на власного виробника, доступні кредитні ресурси, індустріальні парки, вільні економічні зони, ефективне Експортно-кредитне агентство, збільшення обсягів переробного експорту.

Під час круглого столу були детально обговорені ці та інші положення Маніфесту. Що вважають за необхідне та першочергове учасники круглого столу?

Елла Лібанова, директор Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В.Птухи НАН України, доктор економічних наук, професор, академік НАН України: «Треба зробити так, аби люди не виїжджали з України, а навпаки приїжджали до нас. Для цього необхідно створювати високопродуктивні робочі місця, впроваджувати державний контроль на цінами і продуктами, які відштовхують людей з України, удосконалювати систему професійно-технічної освіти».

Валерій Геєць, академік НАН України, директор Інституту економіки та прогнозування НАН України, доктор економічних наук, професор: «Глибинна переробка сільськогосподарської продукції дасть в 2-3 більше прибутків, ніж експорт самих культур».

Олександр Олійник, голова правлінь ТОВ НВП «Херсонський машинобудівний завод», ТОВ НВП «Білоцерківмаз», Голова Об'єднання організацій роботодавців Херсонщини: «Упровадження програми «Український комбайн» призведе до зростання ВВП на 3,5% і створенню тисяч робочих місць. В такий спосіб ми забезпечимо продовольчу безпеку держави, оскільки будемо менш імпортозалежними. Наразі понад 40 тис. комбайнів у віці понад 20 років. Внаслідок цього втрачаємо 7-11 млн. т. зерна, а це 120 тис. вагонів».

Валентин Шеветовський, голова Спостережної ради ПАТ «Харківський плитковий завод», голова Комітету з питань надрокористування ФРУ: «Експорт каолинової глини дає прибуток у 160 млн. дол. Ми пропонуємо виробляти з нього плитку і експортувати готовий товар, що дасть вже 4 млрд дол. Коментарі, я вважаю, зайві».

Олександр Пімкін, в.о. директора по персоналу та соціальній політиці Группи Метінвест: «Необхідно створювати умови для пільгового інвестування. Плюс системний розвиток професійно-технічної освіти. Разом з Міносвіти та ФРУ ми розробляємо професійні і освітні стандарти технічної освіти, які діють на державному рівні».

Віталій Немілостівий, почесний президент Корпорації «УкрІннМаш», голова Комітету з розвитку промисловості, державних закупівель та співпраці з державним сектором економіки ФРУ: «Не повинно буди такого, коли в системі публічних закупівель є тільки один критерій – ціна».

Василь Федін, генеральний директор «Смарт Меритайм Груп» (ПАТ «Херсонський суднобудівний завод»): «Суднобудування називають одним з локомотивів економіки. Адже одно робоче місце на верфі дає від п'яти десяти робочих місць в інших галузях. Аби розвиватися, нам необхідні "довгі" кредити с низькою ставкою, оскільки маржинальність суднобудування невисока, а цикл будівництва судна – довгий».

Учасники круглого столу неодноразово наголошували: для того, щоб план економічного розвитку, викладений у Маніфесті, став реальністю, він повинен лягти на стіл кожного політика, урядовця, чиновника. Успішну країну можливо побудувати лише спільними зусиллями бізнесу, профспілок, влади та громадськості. Тож роботодавці закликають усіх однодумців приєднуватися до їх ініціативи та стати її співавторами.

Маніфест роботодавців України можна завантажити за посиланням.