Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Комітет екології та розвитку зеленої економіки ФРУ обговорив результати розгляду Верховною Радою України екологічних законопроектів

22 липня відбулось чергове засідання Комітету екології та розвитку зеленої економіки Федерації роботодавців України, на якому обговорювались результати розгляду Верховною Радою України на позачерговому засіданні низки законопроєктів у сфері охорони навколишнього природного середовища, скорочення викидів забруднюючих речовин тощо.

Зокрема, розглядався проєкт Закону «Про запобігання, зменшення та контроль забруднення, що виникає в результаті промислової діяльності» № 4167 (далі – проєкт Закону № 4167) з приводу якого Федерація роботодавців України неодноразово зверталась до народних депутатів із зауваженнями щодо можливого завдання бізнесу в Україні непоправної шкоди, загрози закриття окремих галузей економіки та скороченням промисловості в цілому.
 
Учасники засідання висловили вдячність народним депутатам, які утримались чи голосували проти прийняття проєкту Закону № 4167 та підкреслили важливість позиції українських роботодавців. Окремо також наголосили на проактивній позиції з підтримки української промисловості членами комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку. Саме учасниками цього комітету було враховано економічну ситуацію в державі та висловлено чітку і раціональну позицію щодо необхідності доопрацювання проєкту Закону № 4167.
Володимир Цвєтов (Асоціація Підприємств Скляної Промисловості "Скло України") також підкреслив активну позицію членів комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку та нагадав присутнім про створення робочої групи щодо напрацювання проєкту Закону про модернізацію промислових підприємств з урахуванням вимог національних екологічних стандартів, зазначивши, що саме на роботу щодо підготовки цього законопроєкту слід звернути увагу. 
 
Голова Комітету Павло Жила зауважив, що представники Федерації роботодавців України вже включені до складу робочої групи. 
 
В свою чергу, генеральний директор асоціації «Укркокс» Анатолій Старовойт повідомив, що спеціалісти асоціації вже приступили до підготовки проєкту згаданого закону разом із народними депутатами України.
 
Директор Аналітичного центру ФРУ Володимир Панченко також зазначив, що створення робочої групи щодо напрацювання проєкту Закону про модернізацію промислових підприємств з урахуванням вимог національних екологічних стандартів є позитивним результатом, однак це не повинно «розхолоджувати» бізнес спільноту, оскільки існує висока ймовірність повторного розроблення проєкту закону про запобігання, зменшення та контроль забруднення Міндовкілля та його внесення до Верховної Ради України. 
  
Стосовно проєкту Закону «Про державний екологічний контроль» № 3091 (далі – проєкт Закону № 3091) присутніми на засіданні наголошено на загрозі посилення тиску контролюючих органів та вкотре зазначено про виведення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища з-під дії базового Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
 
У зв’язку із тим, що Верховною Радою України підтримано в першому читанні проєкт Закону № 3091 голова комітету Павло Жила зазначив про необхідність надання відповідних пропозицій Федерацією роботодавців України до зазначеного законопроєкту та висловив сподівання на те, що народні депутати відгукнуться та внесуть відповідні поправки до другого читання.
 
Представник ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод» Вадим Карнатовський попросив врахувати серед пропозицій до проєкту Закону № 3091 виключення норми, яка передбачає призупинення діяльності підприємства без рішення суду.
 
Ярослав Старовойтенко, який представляє Нафтогазову асоціацію України, серед ключових зауважень до проєкту Закону № 3091 зазначив невідповідність кількості ступенів ризику, яких в проєкті Закону № 3091 чотири, чинному Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», який передбачає три ступені ризику.
 
В свою чергу проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення механізму регулювання викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря» № 5339 (далі – проєкт Закону № 5339), який був прийнятий за основу в першому читанні, теж потребує доопрацювання. 
 
Раніше СПО роботодавців вже надсилало свої пропозиції до вказаного законопроєкту, частина з яких залишилась не врахованими. З огляду на вищевикладене, на засіданні комітету екології та розвитку зеленої економіки Федерації роботодавців України також вирішили надіслати народним депутатам України відповідні пропозиції до проєкту Закону № 5339. 
 
В другій частині засідання комітету учасники обговорювали Другий Національно визначений внесок України до Паризької угоди. 
Присутні зазначили, що нещодавно Проєкт оновленого Національно визначеного внеску до Паризької угоди обговорювався на нараді Прем'єр-міністра Дениса Шмигаля за участі Віцепрем’єрки Ольги Стефанішиної, Міністра захисту довкілля та природних ресурсів Романа Абрамовського, Міністра енергетики Германа Галущенка та представників Мінфіну й Мінекономіки.
Учасники засідання нагадали, що розроблений Міндовкілля проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Другого національно визначеного внеску України до Паризької угоди» передбачав скорочення викидів парникових газів на 65% у 2030 році від рівня 1990 року (35% від рівня викидів 1990 року). 
 
При цьому, зазначений рівень скорочення викидів не був підтриманий бізнес спільнотою та викликав багато критики в тому числі з боку Міністерства економіки України та Міністерства енергетики України. Центром економічного відновлення було надано додаткові розрахунки, в результаті чого урядовцями почав озвучуватися певний «коридор» цілей. За інформацією ФРУ він складає 35-40%. Умови для прийняття 40% поки що Урядом не озвучені. 
Федерація роботодавців України вкотре відзначає тверде переконання в необхідності врахування економічних інтересів нашої держави та встановлення амбітної цілі, що відповідає скороченню викидів парникових газів на 55% у 2030 році від рівня 1990 року (45% від рівня викидів 1990 року).