Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Хіміки пропонують план відродження галузі

Українська хімічна галузь продовжує втрачати кадри, експансія імпорту за динамікою росту перевищує зростання товарного виробництва. Таку інформацію було оприлюднено під час загальних зборів членів Союзу хіміків України, які відбулися 17 травня у Кременчуці.

Хоча за підсумками 2018 року хімічна галузь продемонструвала пожвавлення, (зокрема, найбільше зростання спостерігалося у виробництві добрив – індекс промислового виробництва тут склав 130,3%), в цілому ситуацію важко охарактеризувати як позитивну.

Якщо у країнах, що входять у двадцятку економічно розвинутих в світі, частка хімічної продукції в загальних обсягах промислової продукції складає від 13 до 18%, то в Україні на сьогодні це 4,8 %.

І це при тому, що хімічна галузь є стратегічно важливою для економіки України. Адже її продукція використовується в усіх без винятку галузях промисловості та є надважливою для агропромислового комплексу, тобто значною мірою забезпечує продовольчу безпеку держави.

Незважаючи на позитивні зрушення у галузі, пов'язані передусім з обмеженням постачань хімічної продукції з боку Російської Федерації, показники виробництва, кількості робочих місць тощо в ній суттєво нижчі, ніж були у 2013 році.

«Викликів дуже багато. За останні 5 років галузь втратила близько 100 тисяч працівників. Щорічно збільшується імпорт хімічної продукції від 600 млн до 1 млрд. доларів США. Для прикладу, лише у 2018 році імпорт добрив з Грузії у порівнянні з 2017 роком збільшився в 2,8 рази, з Польщі – в 2,4 рази, з Литви – в 1,7 рази, з Білорусі – в 1,3 рази.

Тож в минулому році Україна фактично інвестувала в іноземні хімічні виробництва та робочі місця за кордоном майже 8.3 млрд. доларів. Ціна енергоресурсів для вітчизняного товаровиробника в галузі в два - три рази вища, ніж у країнах-сусідах. Але ми вважаємо, що ми ще маємо шанс зробити галузь успішною та конкурентною», - зазначив Генеральний директор Федерації роботодавців України Руслан Іллічов.

DSC 0236 Іллічов

Якщо вітчизняні хіміки запрацюють у повну силу, це допоможе не лише зберегти робочі місця, а й повернути сотні українських спеціалістів, які поїхали працювати за кордон.

«Наші конкуренти активно впроваджують програми розвитку хімічної галузі та зацікавлені в наших трудових ресурсах і компетенціях. Українці працюють в той же Білорусії, на Близькому Сході, у Південній Америці, активно розвивають хімічну галузь Словаччини, Угорщини, Польщі», - розповів Руслан Іллічов.

Для того, щоб вітчизняні хімічні підприємства могли конкурувати у світі, необхідна підтримка розвитку галузі з боку держави.

Президент Союзу хіміків України Олексій Голубов наводить приклад Туреччини, де 10 років тому тодішній Прем'єр відніс хімпром до пріоритетних галузей.

«Раніше ми весь час поставляли свої добрива до Туреччини. Зараз Туреччина їх нам поставляє. У них в 4 рази збільшилось виробництво. Експорт виріс в 33 рази, а у нас впав в 3 рази. Інвестиції - аналогічно. Тому що Туреччина створила умови для розвитку хімічної промисловості. Звільнили хіміків від сплати ввізного мита, від сплати податку на прибуток. Запровадили податкові канікули. Немає податків на будівництво нових інфраструктурних об'єктів хімічної промисловості. От і мають гідний результат», – розповідає Олексій Голубов.

DSC 0208 Голубов

Експерти наголошують: Уряд має ухвалити Стратегію розвитку хімічної промисловості України до 2030 р., проект якої розробили Союз хіміків та Федерація роботодавців України. Документ передали на розгляд Уряду ще півроку тому, але конкретних дій досі немає. А без її ухвалення реанімувати галузь просто неможливо, кажуть хіміки.

Також закликають Кабмін під час розроблення нової Стратегії розвитку аграрного сектору економіки України врахувати необхідність забезпечення аграріїв добривами українського виробництва за доступною ціною.

Для цього пропонують розглянути можливість на період підготовки до осінньої посівної 2019 року запровадити пілотний проект із розміщення держзамовлення на вітчизняних потужностях з переробки газу українського видобутку на мінеральні добрива із залученням усіх зацікавлених осіб – в обсязі, еквівалентному імпорту.

DSC 0255 зал

А ще - в рамках пілотного проекту впровадити механізм компенсації ставок за кредитами для споживачів мінеральних добрив (за умови їх закупівлі в українського виробника).

Також вважають за необхідне передбачити в Державному бюджеті на 2020 рік фінансування за напрямом «Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі» для часткової компенсації сільгоспвиробникам вартості фактично використаних ними мінеральних добрив, що придбаваються у вітчизняних товаровиробників у сумі від 1 млрд. грн., що є поширеною світовою практикою.

DSC 0228 фин