Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Голос українського бізнесу: актуальні дані щодо потреб ринку праці

Військова агресія рф проти України стала причиною найбільшої економічної кризи в історії незалежної України, що матиме довготривалі наслідки для ринку праці. Це вимагає об’єднання зусиль та активізації усіх інституційних суб’єктів ринку праці, здійснення аналізу актуальних потреб ринку праці у військовий час та підготовки необхідних рекомендацій задля подальшого розвитку.

Федерація роботодавців України вперше, спільно з EU4Skills та job порталом GRC.UA, здійснила партнерське дослідження актуальних потреб ринку праці. На протязі жовтня-листопада 2022 року відбулося опитування підприємств, бізнесу щодо наявного дефіциту кваліфікованого персоналу, актуальних вакансій та проблем, потреб у навчанні та співпраці з закладами освіти. Ринок праці зараз суттєво відрізняється але досить важливо гнучко та швидко відреагувати на ці зміни ринку праці, отримати актуальні дані про потреби ринку праці.

836 компаній, підприємств усіх галузей та напрямків економічної діяльності з 23 областей України надавали відповіді на питання необхідної підтримки, актуальні вакансії, проблеми, затребувані навички тощо.

За підсумками першого партнерського дослідження відбулась презентація результатів дослідження актуальних потреб ринку праці в військовий час.

Людмила Василега, директорка Центру компетенцій та розвитку людського капіталу Федерації роботодавців України, Генадій Русанов, керівник групи експертів EU4Skills, Лариса Онипко, керівник премії HR-бренд job портала GRC.UA, за участі представників державних установ, організацій, роботодавців, закладів освіти, профспілок та інших зацікавлених сторін, презентували результати дослідження, якими відзначено, що у період жовтня-листопада 2022 року:

  • у більшості компаній зменшилися обсяги виробництва;

  • майже 60% компаній потребують суттєвої підтримки -додаткових інвестицій, пошуку персоналу, ринків збуту, придбання обладнання тощо;

  • лише 33 % компаній мали у цей період відкриті вакансії, більшість з яких це фахівці з професійно-технічною освітою;

  • 52 % відзначило, що для виконання роботи працівникам достатньо мати часткову або неповну кваліфікацію.

Залишається актуальною затребуваність роботодавцями у працівників м’яких навичок, зокрема, відповідальність, орієнтація на результат, робота в команді. Нard skills приводять кандидата до дверей роботодавця, але на фініші відчиняють їх саме гнучкі навички стверджують дослідження LinkedIn Global Talent Trends. 8 з 10 опитаних талант-менеджерів вважають, що персональні якості пошукача роботи важливіші за hard skills: вони допомагають швидше адаптуватися до нового місця та сприяють ефективному виконанню робочих завдань.

Найбільш актуальними проблемами в роботі з персоналом у дослідженні було відзначено:

  • невідповідність очікувань претендентів щодо розміру заробітної плати;

  • недостатня кваліфікація претендентів на посади;

  • відсутність кандидатів на посади ;

  • недостатня кількість молоді та неефективна профорієнтація.

Те, що не вистачає актуальної інформації саме про стан ринку праці підтверджує необхідність проведення постійного моніторингу, досліджень актуального стану ринку праці та змін щодо затребуваних професій, навичок, врахування їх при прийнятті відповідних рішень щодо кількості підготовки кваліфікованих робітників та змісту їх професійного навчання.

На жаль 57,9 % компаній відповіли, що не готові до співпраці з закладами освіти, що потребує додаткового уточнення та посилення взаємодії задля виправлення цієї ситуації.

Позитивною тенденцію можна назвати те, що 35% компаній відмітили, що по закінченню військових дій будуть розширювати штат.

Федерація роботодавців України планує й надалі надавати компаніям допомогу та супровід у питаннях роботи з персоналом, продовжувати роботу щодо стимулювання роботодавців до розробки професійних стандартів, посилення повноважень галузевих рад, створення кваліфікаційних центрів, подальшого використання механізму часткових кваліфікацій, актуалізації нормативної бази та об’єднання зусиль усіх зацікавлених сторін.

В першій половині 2023 року спільно з EU4Skills та job порталом GRC.UA заплановано проведення секторальних зустрічей по результатам дослідження окремих галузей.

Необхідно відзначити той важливий момент, що від вирішення проблем на ринку праці залежить подальше відновлення економіки країни. Нині, коли одним із вирішальних факторів розвитку будь-якої економіки стає людський капітал, питання ефективного функціонування ринку праці набувають дедалі більшої актуальності.

Більш детально результати дослідження ви можете побачити на сайті Федерації роботодавців України https://fru.ua/images/doc/2022/EU4Skills_Sectoral_survey.pdf.