Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

ФРУ закликає НКРЕКП зменшити тариф «Укренерго» на диспетчеризацию

Федерація роботодавців України розглянула проект постанови «Про встановлення тарифу на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління ДП «НЕК «Укренерго»».

Відповідно до проекту постанови на друге півріччя 2019 року планується встановлення для ДП «НЕК «Укренерго» тарифу на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління на рівні 8,90 грн/МВт*год (без урахування податку на додану вартість).
Згідно зі статтею 44 Закону України «Про ринок електричної енергії» диспетчерське (оперативно-технологічне) управління поширюється на суб'єктів господарювання, об'єкти електроенергетики яких підключені до ОЕС України.

Відповідно до пункту 6.2 підрозділу 6 розділу ХІ Кодексу системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 309, послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління надаються ОСП на підставі двостороннього договору між ним та:

- оператором системи розподілу;
- виробником електричної енергії з генеруючими одиницями типу В, С, D;
- споживачем, обладнання якого знаходиться в оперативному підпорядкуванні Оператора системи передачі.

При цьому, користувачі, зазначені у вказаному пункті Кодексу системи передачі, не можуть здійснювати свою діяльність на ринку електричної енергії до укладення договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління.

Таким чином, кінцеві промислові споживачі електричної енергії прямо та/чи опосередковано змушені будуть сплачувати щонайменше двічі тариф на диспетчерське (оперативно-технологічне) управління у вартості електричної енергії враховуючи весь процес її закупівлі від виробника до постачальника, оскільки це тариф буле закладено у собівартість виробництва генеруючою компанією електричної енергії та розподілу/постачання електричної енергії.

Разом з тим, на наш погляд, незрозумілою є значна різниця (біля 25,19 млн МВт*год) між обсягами передачі електричної енергії (54,2 млн МВт*год) та обсягами виробництва електричної енергії (79,39 млн МВт*год), які закладаються ДП «Укренерго» у структуру тарифу на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління.
І все це на фоні значного підвищення вартості електричної енергії для промислових споживачів, які констатують її зростання з 1 липня поточного року на рівні 20 – 35 %.

Саме тому Федерація роботодавців України виступає проти встановлення тарифу на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління на рівні 8,90 грн/МВт*год (без урахування ПДВ), як пропонується проектом постанови, та пропонує розглянути можливість зниження розміру цього тарифу.