Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

ФРУ закликає бізнес до участі в розробці нового порядку ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки

ДСНС України розроблено проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо об'єктів підвищеної небезпеки», який покликаний імплементувати Директиву 2012/18/ЄС Європейського парламенту та Ради від 4 липня 2012 р. про контроль значних аварій, пов'язаних з небезпечними речовинами (Директива Cевезо ІІІ). Стаття 3 цього документу визначає два рівня небезпеки: вищий (1-й клас) та нижчий (2-й клас) та критерії віднесення до кожного з класів в залежності від наявності та кількості небезпечних речовин (порогових мас).

Натомість розробники законопроекту пропонують вести додатковий 3-й клас небезпеки для суб'єктів господарювання, які не потрапили до жодного класу, але на сьогодні ідентифіковані як об'єкти підвищеної небезпеки (ОПН). На думку ФРУ, в такий спосіб ДСНС та Держпраці намагаються зберегти існуючий клас потенційно небезпечних об'єктів, які наразі налічується близько 10 тис. Для суб'єктів господарювання потрапляння до 3-го класу ОПН означає не тільки щорічні перевірки незалежно від ступеню ризику, а й обов'язок з розробки планів локалізації аварійних ситуацій, страхування відповідальності третіх осіб.

Така позиція, викладена в законопроекті, не узгоджується зі зобов'язаннями України, взятими з імплементації Директиви Севезо ІІІ. При цьому на зустрічі з бізнесом в Федерації роботодавців України, що відбулась наприкінці минулого року за участі національних експертів ОБСЄ, розробником не було наведено жодних критеріїв, значень, показників, які надають можливість зрозуміти, які суб'єкти потраплятимуть до 3-го класу небезпеки. За результатами дискусії бізнесом сформовано позицію щодо необхідності комплексної розробки двох актів – законопроекту та постанови Уряду про затвердження нового порядку ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки.

Саме такий підхід підтримано й національними експертами ОБСЄ, що надають технічну допомогу з імплементації Директиви Севезо ІІІ. Зокрема, ними було зазначено про необхідність напрацювання критеріїв віднесення суб'єктів господарювання до 3-го класу. На сьогодні ані фахівці розробника, ані представники академічної думки не мають розуміння таких критеріїв. Окрім того, Україна має зобов'язання лише по 1-ому та 2-ому класу небезпеки, а віднесення суб'єктів господарювання до 3-го класу може бути предметом правового регулювання іншого акту – відповідного технічного регламенту зі встановленням вимог до таких суб'єктів.

У зв'язку з цим ФРУ звернулася до Віце-прем'єр-міністра України Степана Кубіва з проханням надати доручення розробнику комплексно доопрацювати законопроект, розробивши новий порядок ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки для забезпечення імплементації Директиви Севезо ІІІ у повному обсязі та подати ці акти в пакеті на розгляд Уряду.
Додатково повідомляємо, що національним експертом ОБСЄ запрошено представника ФРУ до складу експертної групи з розробки нового порядку ідентифікації ОПН запрошено представника ФРУ. Отож закликаємо бізнес активно долучатися до цієї роботи!
Контактна особа - Наталя Гостєва, директор департаменту дерегуляції підприємницької діяльності ФРУ, тел. (044) 251-70-21, e-mail:Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..

Увага! Висновки експертів ОБСЄ щодо приведення законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо об'єктів підвищеної небезпеки» у відповідність з чинними нормами ЄС у сфері контролю значних аварій, пов'язаних з небезпечними речовинами – Директивою 2012/18/ЄС.