Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

ФРУ закликає негайно знизити портові збори

Відповідне звернення ФРУ направила Прем’єр-міністру, а також до Мінінфраструктури, Мінекономіки та Мінфіну. Сьогодні українська економіка переживає серйозний спад через поширення коронавірусної хвороби (COVID-19). І ті її галузі, які орієнтовані на експорт сировини, що переважно здійснюється через морські порти, зіштовхнулися з неконкурентоспроможністю українських портів внаслідок їх технічної відсталості та надзвичайно високого рівня портових зборів, що стримує розвиток вітчизняних експортно-орієнтованих галузей та економіки України в цілому.

Так, портові збори в Україні в два-чотири рази вищі китайських, бразильських, румунських та інших портів. Наприклад, вартість суднозаходу суден типу handymax в порту «Південний» (Україна) в 2 рази вища, ніж в середньому по портах Чорного моря, і майже в 3-4 рази більша, ніж у портів-конкурентів (Хей-Поінт в Австралії, Ванкувер в Канаді, Тубарао в Бразилії). Окрім того, в Україні найбільша кількість видів зборів (сім) серед портів-конкурентів. Для порівняння: в Тубарао (Бразилія), який є конкурентом українських портів з експорту залізно-рудної сировини - тільки 2 види зборів. Вартість суднозаходу одного судна типу сapesize (найбільше за водотоннажністю суховантажне судно) в порту «Південний» (Україна) становить 348 тис. доларів США. Для порівняння: в порту Роттердам (Нідерланди) ціна суднозаходу – 153 тис. доларів США, в порту Тубарао (Бразилія) – 108 тис. доларів, в порту Циндао (КНР) - 107 тис. дол.

Також варто зазначити, що в українських портах рівень зборів офіційно встановлено в доларах США, що призводить до додаткового фінансово-економічного навантаження, насамперед, на вітчизняного користувача. Світова ж практика свідчить про те, що рівень всіх видів портових зборів встановлюється в національній валюті (Австралія, Китай тощо), що дозволяє користувачам проводити розрахунки з портом без втрат на перерахунок в іншу валюту.

Крім того, надзвичайно високі прибутки від портових зборів, які отримує Державне підприємство «Адміністрація морських портів України» (АМПУ) не використовуються для розвитку та модернізації інфраструктури. Так, у 2014-2018 рр. тільки 23% зібраних портових зборів було використано на інвестиції, а, в першу чергу, спрямовуються на фіскальні цілі (портові збори оподатковуються податком на прибуток, хоча, згідно Закону про морські порти, вони є цільовими зборами). Також, майже 90% чистого прибутку АМПУ перераховується до Бюджету України - як наслідок, за 2014- 2018 рр. понад 50% від зібраних портових зборів було перераховано в Бюджет у вигляді податку на прибуток та дивідендів.

Слід також наголосити, що за оцінкою експертів з World Bank Group (WBG), потенціал зниження портових зборів на 2017 рік становив 63%, а з 1 січня 2018 р відбулося зниження на 20%. Таким чином, потенціал зниження залишається на рівні 40%, що дозволило у період 2017-2019 рр. збільшити вантажообіг в українських портах у середньому на 21%, а в окремих випадках – ще вище (зокрема, в ДП «МТП Південний» на 29%, а в ДП «МТП Миколаївський» на 42%).

Ситуація, що склалася з українськими морськими портами потребує негайного зниження існуючого рівня портових зборів, що дасть змогу значно покращити умови для вітчизняних експортерів, знизити тарифний тиск в умовах кризи, спричиненої коронавірусною хворобою (COVID-19), забезпечить додаткові ресурси для модернізації та посилення конкурентоспроможності на світовому ринку, сприятиме інвестиційним надходженням в модернізацію портової інфраструктури, а також забезпечить додаткові валютні надходження та зростання відрахувань до бюджетів всіх рівнів і, як наслідок, створить передумови для економічного зростання.

Саме тому закликали підтримати пропозицію щодо:

1. Внесення змін до Наказу Міністерства інфраструктури України від 27.12.2017 № 474 «Про зниження ставок портових зборів» в частині зниження портових зборів в 2 етапи у вигляді встановлення в п.1 коефіцієнтів:

  • 0,72 з 1 червня 2020 р. (зниження на 10% від поточного рівня);
  • 0,64 з 1 січня 2021 р. (зниження на 20% з від поточного рівня).

2. Внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 № 138 «Про затвердження Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями» щодо зменшення норми відрахування чистого прибутку Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в бюджет з 90% до 30% з 1 червня 2020 р., а додаткові кошти спрямувати на інвестиції в модернізацію морських портів України.