Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Федерація закликає Мінекономрозвитку та торгівлі тимчасово припинити дію спецсанкцій до суб'єктів ЗЕД

Федерація роботодавців України звернулася до Першого віце-прем'єр-міністра України – Міністра економічного розвитку і торгівлі України Степана Кубіва з приводу ситуації, яка склалася з набуттям чинності 7 лютого 2019 року Закону України "Про валюту і валютні операції".

Згідно прикінцевих та перехідних положень цього закону із Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" виключено ст. 37, яка передбачала спеціальні санкції до суб'єктів ЗЕД. Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Натомість Міністерство економічного розвитку і торгівлі України своїм листом № 4102-13/5181-07 від 6 лютого 2019 року з посиланням на рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року у справі №1-7/99 (надання зворотної дії в часі нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті) надало роз'яснення, що державні органи та суб'єкти господарювання у даному випадку мають керуватися законодавством, що діяло до дня введення в дію Закону України "Про валюту і валютні операції".

На думку ФРУ, вбачається, що при підготовці та прийнятті Закону "Про валюту і валютні операції" законодавцями та урядовцями допущено помилку: не передбачено дію положень цього закону щодо суб'єктів господарювання, до яких застосовувалися санкції ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність".

У такий спосіб порушується один із загальних принципів господарювання щодо забезпечення економічної багатоманітності та рівного захисту державою усіх суб'єктів господарювання, передбачений Господарським кодексом України. Тим більш, що до Федерації роботодавців України надходять звернення об'єднань роботодавців та окремих суб'єктів господарювання щодо розв'язання цієї проблеми.

Тому Федерація закликала Міністерство економічного розвитку і торгівлі України:

- тимчасово припинити дії всіх спеціальних санкцій, передбачених скасованою ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" до суб'єктів ЗЕД;
- розглянути питання щодо надання дозволів на продовження термінів отримання валюти чи продукції не на певний термін (90 днів), а до отримання відповідного майна;
- найближчим часом на рівні нормативно-правого акту чи підготовки законопроекту врегулювати питання скасування відповідальності суб'єктів ЗЕД;
- разом з роботодавцями обговорити питання щодо удосконалення процедур перевірок суб'єктів ЗЕД.