Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Федерація роботодавців закликала Президента ветувати «закон 1210»

16 січня 2020 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (на основі законопроекту реєстр. № 1210 від 30.08.2019).

Низка передбачених цим Законом змін є економічно необґрунтованою, потенційно корупціогенною та такою, що несе ризики для економічного розвитку України у цілому, зокрема, через розширення прав та повноважень податкових органів. Це робиться на тлі нереформованої податкової служби, постійних корупційних скандалів, які на сьогодні стрясають контролюючі органи. Про це говориться у зверненні ФРУ до Президента України.

Насамперед йдеться про:

1. Підвищення розмірів штрафних санкцій у 2 рази та введення нових штрафів (у тому числі за неподання (несвоєчасне подання) річної фінансової звітності), що є додатковим тиском на платників податків.
2. Впровадження концепції «винної відповідальності» платників податків, за якою наявність чи відсутність вини при порушенні податкового законодавства буде визначатися податковим органом та у залежності від цього буде застосовуватись той чи інший розмір штрафу. Такі норми лише спровокують розквіт корупції у податкових органах.
3. Застосування оподаткування так званих «конструктивних дивідендів» а також механізму коригування фінансового результату на основі концепції визначення наявності чи відсутності «ділової мети».

Також зважаючи на те, що Закон прийнято з численними порушеннями Регламенту Верховної Ради України, виникає питання щодо виникнення підстав для визнання закону таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Враховуючи викладене, Федерація роботодавців України просить Президента скористатися своїм правом вето до зазначеного Закону з пропозиціями внести відповідні зміни до нього щодо розділення на частини (питання адміністрування, оподаткування контрольованих іноземних компаній, ресурсні норми тощо), які необхідно доопрацювати з урахуванням позиції бізнес-спільноти.

А саме, вважати неприйнятними впровадження законом 1210 інституту винної відповідальності платника, суттєве ускладнення норм щодо адміністрування податків і зборів, скасувати низку корупціогенних норм – визначення податковими органами на свій розсуд «винної відповідальності», «конструктивних дивідендів», «ділової мети», переглянути економічно необґрунтоване підвищення розмірів штрафів та розширення прав і повноважень органів Державної податкової служби України, що призведуть до фіскального тиску на платників податків та ризиків економічного розвитку України в цілому.