Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Федерація роботодавців та Союз хіміків презентували проект Стратегії розвитку хімічної галузі до 2030 року

Сьогодні в Федерації роботодавців України відбулася презентація проекту Стратегії розвитку хімічної галузі до 2030 року. Разом з ФРУ, Союзом хіміків України у розробці документу взяли участь представники бізнесу загалом сьогодні у зустрічі брали участь керівники відомих у галузі підприємств (серед яких «Украгрохімхолдинг», «Сухімпром», «Рівнеазот», «Хімпласт», Одеський припортовий завод, ПАТ «Азот», «УКРПЛАСТИК», "Дніпроазот", "НІОХІМ" та багато інших), експерти, фахівці державного підприємства «Черкаський державний науково-дослідний інститут техніко-економічної інформації в хімічній промисловості» (ДП «Черкаський НДІТЕХІМ»), вчені НАН України.

«На сьогоднішній день хімічна галузь України опинилася під загрозою зникнення. Така ситуація - результат відсутності послідовної системної економічної політики держави з розвитку та підтримки національної індустрії та її базових галузей, - наголосив Руслан Іллічов, Генеральний директор Федерації роботодавців України.

В якості прикладу Ігор Гольченко, радник Президента союзу хіміків України, зупинився на наслідках запровадження заходів та санкцій щодо імпорту сировини, добрив та їх виробників, переважно з Російської Федерації. За його словами, статистика тут невтішна. Наприклад, у 2015 році у порівнянні з 2014 роком, коли ці заходи було застосовано, імпорт тим не менш зріс майже вдвічі. Минулого року у порівнянні з 2017 роком обсяги імпорту дещо знизилися, але це жодним чином не вплинуло на виробництво, частка імпорту в якому становила до 80%.

Звичайно, все це не могло не вплинути на роботу вітчизняних підприємств хімпрому й показники зайнятості. «За 9 місяців 2018 року виробництво скоротилося до 57%, в галузі вивільнено 6 тис. робочих місць, - зауважив Ігор Гольченко. – Це свідчить про те, що обмежувальні заходи ефективно не спрацьовують, адже крім агресивної політики РФ на внутрішньому та зовнішньому ринках, зростанню імпорту сприяють так звані нетипові зовнішньоторговельні операції, коли одні поставки підміняються іншими, має місце «чорне», тобто без обкладання податками та митом, ввезення сировини та добрив. Дається взнаки і обтяжлива для українських виробників вартість природного газу».

Тому наприкінці минулого року Союз хіміків ініціював порушення спецрозслідування з встановлення квот на імпорт до України і наразі очікує реакції від відповідної Міжвідомчої комісії. Дуже важливий також контроль за якістю продукції.

Відновлення та розвиток хімічної галузі неможливі без відновлення профільного міністерства, яке б займалося формуванням промислової політики, зауважив у своєму виступі Сергій Лісковський, Президент корпорації АТ «Украгрохімхолдинг». Принагідно нагадаємо, що ФРУ наполегливо виступає за створення цього центрального органу виконавчої влади. «Наразі вкрай необхідно налагодити кооперацію сировинних потоків, адже виробники самостійно зробити не в змозі», - наголосив Сергій Лесковський.
Наприклад, з 1 вересня 2018 року Україна ввела квотування на ввезення сірчаної кислоти з Білорусі, що одразу призвело до труднощів у вітчизняних виробників, якім доводиться закупати в інших країнах за більш дорожчою ціною. В результаті за 8 місяців підприємства працювали на 25% своїх потужностей. «На жаль, перш ніж вводити подібні заходи, треба було порадитися с виробничниками. Але здається, що у Мінекономрозвитку та торгівлі, яке займається усім, крім промислової політики, нас не чують. Тому ми підтримуємо ініціативу Федерації про відновлення відповідного міністерства», - сказав Сергій Лісковський.

Учасники зустрічі наголошували: аби не втратити галузь остаточно, необхідно у стислі терміни розробити та впровадити комплекс реанімаційних заходів. Вони допоможуть вивести хімічну галузь з кризи й повернути втрачені протягом останніх десяти років 3,5-4 % ВВП і понад 120 тисяч робочих місць. Заради цієї мети ФРУ разом Союзом хіміків України з ініціювали розробку Стратегії розвитку хімічної галузі до 2030 року».

За словам Руслана Иллічова, концептуальні засади Стратегії були представлені у другій половині 2018 року, а сам проект документу в грудні минулого року було спрямовано до Уряду для розгляду.
«Ми ще раз публічно звертаємося з проханням до Прем'єр-Міністра щодо невідкладного створення робочої групи з обговорення розробленого проекту Стратегії на внесення його на розгляд на рівні Кабінету Міністрів. Адже на кону доля цілої галузі», – додав Генеральний директор ФРУ.

Загалом проект Стратегії містить 10 таких пріоритетів. Серед них – створення конкурентної сировинної бази, модернізація хімічних виробництв, розвиток внутрішньогалузевих технологічних ланцюгів на базі діючих виробництв, створення нових хімічних виробництв, необхідних для розвитку суміжних галузей промисловості, продукції високого технологічної переділу, сучасне агрохімічне забезпечення АПК, ефективне імпортозаміщення тощо.

При розробці проекту Стратегії експертами були враховані не тільки особливості ситуації в країні, а й основні світові тенденції розвитку хімічної промисловості. Маються на увазі, зокрема, перехід від сировинної моделі у виробництві до виробництва продукції з с високою доданою вартістю, впровадження ресурсозберігаючих та відновлюваних технологій, збільшення безпеки виробництва й впровадження рішень, які дозволять знизити навантаження на людські ресурси й, по можливості, повністю виключити людський фактор.

Реалізація Стратегії дозволить:
- довести частку вітчизняної продукції на внутрішньому товарному ринку в період до 2030 року в сегменті азотних добрив до 80%, комплексних добрив - до 35-40%, засобів захисту рослин (ЗЗР) - до 30%, інших агрохімікатів - до 70%;
- знизити частку імпортної продукції на внутрішньому товарному ринку в сегменті основної хімії і мінеральних добрив - до 40%;
- суттєво наростити випуск ЗЗР (наразі доля імпорту в даному сегменті перевищує 90%) й зменшити частку долю контрафактної продукції на внутрішньому ринку засобів захисту рослин;
- довести рівень забезпечення вітчизняною сировиною основної хімії та мінеральних добрив в період до 2030 року до 60-65%.


Виконання Стратегії передбачається в три етапи. За результатами першого етапу очікуються відновлення динаміки і обсягів виробництва до докризового рівня. На другому етапі заплановано реалізацію основних галузево значущих інвестиційних проектів, створення належних інституціональних та регуляторних умов для розвитку промисловості. На третьому етапі заплановано реалізацію високотехнологічних проектів і забезпечення системної дії усіх інструментів та механізмів для створення інноваційно-інвестиційної моделі розвитку галузі.