Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Борги на газовому ринку та підприємства ТКЕ: що далі?

Федерація роботодавців сьогодні вкотре привертає увагу до боргів на газовому ринку. Про це говорили з учасниками вчорашньої дискусії на цю тему у ФРУ.

Ми вважаємо, що проблема є серйозною та катастрофічною. За нею стоять сотні тисяч робочих місць та сотні підприємств. Консервація цієї проблеми стане причиною їх закриття, скорочення робочих місць. Зважаючи на економічну ситуацію в країні, ми вважаємо, що часу для довгого прийняття рішень немає. Отже, нам потрібні рішення швидкі та ефективні. Першим кроком вирішення проблеми боргів на газовому ринку має стати законопроект № 3800-1.

Ситуація, що склалася, позбавляє обігових коштів всі підприємства, які задіяні в технологічному ланцюжку. Наслідком чого, зрештою, може стати ризик втрати безпечності постачання енергоносіїв, зокрема газу, тепла та гарячої води.

Накопичення боргів підприємств ТКЕ та ТЕЦ за газ в умовах державного регулювання розпочалося з 2016 року та з кожним місяцем погіршується через низькі тарифи на тепло та гаряче водопостачання, заборгованість населення за спожиті житлово -комунальні послуги, накопичені борги перед НАК «Нафтогаз України» та блокування рахунків підприємств ТКЕ та ТЕЦ. На цей час борги продовжують наростати через необхідність сплати підприємствами ТКЕ та ТЕЦ штрафів та пені за борги перед Нафтогазом, які вже покриті підприємствами.

Наступною проблемою газового ринку стає накопичення боргів і перед операторами ГРМ та постачальниками газу, які, в свою чергу, позбавляються обігових коштів та в яких накопичуються власні борги.

Ціна питання в грошовому еквіваленті: за даними Асоціації постачальників енергоресурсів зараз мова йде про борг приблизно в 40 млрд грн в системі ТКЕ перед Нафтогазом і близько 5-6 млрд грн перед іншими учасниками.

Заборгованість тепловиків станом на 1 вересня поточного року сягала 25 млрд грн.

За даними Держслужби статистики, борг населення за поставку і розподіл природного газу на початок листопада поточного року склав в цілому 22,4 млрд грн. За жовтень він виріс на 1,3 млн грн. по країні.

З метою порятунку галузей від колапсу, збереження підприємств галузей та робочих місць на цих підприємствах, недопущення зростання тарифів на послуги з розподілу газу, на тепло та гарячого водопостачання та посилення енергетичної бідності населення, за результатами зустрічі досягнуто домовленості, що профільні асоціації, які представляють учасників газового ринку - Міжгалузева асоціація «Укртеплокомуненерго», Асоціація «Укртеплоелектроцентраль», Асоціація газового ринку, Асоціація постачальників енергоресурсів України - збирають інформацію від підприємств галузі про фактичну заборгованість, що утворилася у них на ринку газу, та надають таку інформацію Федерації роботодавців України.

Наполягаємо на створенні робочої групи для напрацювання шляхів вирішення проблематики ринку газу під головуванням Віце-прем’єр-міністра України – Міністра з питань стратегічних галузей промисловості України із залученням представників Федерації роботодавців України, галузевих асоціацій: Міжгалузевої асоціації «Укртеплокомуненерго», Асоціації «Укртеплоелектроцентраль», Об’єднання організацій роботодавців «Всеукраїнська конфедерація роботодавців житлово-комунальної галузі України», Асоціації постачальників енергоресурсів України, НКРЕКП, профільних міністерств, НАК «Нафтогаз України», Центру Разумкова, Центру економічного відновлення.

Разом з тим, мають бути напрацьовані шляхи для недопущення створення подібних ситуацій у майбутньому.

002

003

004

005

006

007

008

009

010

011