Новини

Новини об’єднання, ділові новини та події

Активні програми зайнятості для роботодавців на порядку денному

ФРУ та члени ФРУ взяли участь в засіданні круглого столу на тему: «Програми Державної служби зайнятості для роботодавців».

Як відомо, нещодавно Президентом України підписано Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування служби зайнятості, соціального страхування на випадок безробіття, сприяння продуктивній зайнятості населення, у тому числі молоді, та впровадження нових активних програм на ринку праці, який передбачає у т.ч. впровадження нових активних програм зайнятості на ринку праці і модернізацію існуючих.

Робота над цим законом тривала близько двох років, ФРУ була залучена на кожному етапі консультацій. Залишились деякі питання по обмеженню усіх сум державної допомоги (у т.ч. активних програм зайнятості) сумою у 200 тис. євро протягом 3-х років і питання по підставах відмови участі роботодавців в цих програмах, але в цілому ФРУ схвально оцінює цей закон.

З основних змін для роботодавців:

- змінено неефективний механізм встановлення квоти для працевлаштування соціально вразливих категорій на модель компенсацій роботодавцям частини витрат на оплату праці або ЄСВ за працевлаштування певних категорій;

- вдосконалено активні програми зайнятості:

Так, роботодавець, при працевлаштуванні довгострокових безробітних (більше 6-ти місяців) має можливість отримати компенсацію витрат з ЄСВ до 1 року;

Також є право на отримання компенсацій за працевлаштовану молоду особу, що дозволить частково покрити витрати роботодавця на навчання та практичну підготовку такої особи до роботи.

Інша програма, це компенсація 50% сум ЄСВ у разі, якщо протягом року роботодавець створював робочі місця і платив зарплату не менше 3-х мінімальних. Ця програма модернізована і поширюється не лише на суб`єктів малого підприємництва, а й на великий бізнес, який має і великі проблемі під час війни.

- змінено підхід до надання фінансової допомоги для започаткування підприємницької діяльності на цільовий і більш справедливий з точки зору використання державних коштів (цільове придбання матеріалів, обладнання, сировини для започаткування певного бізнесу).

Як зазначив Сергій Біленький, заступник Голови Ради ФРУ: «З Державною службою зайнятості ми маємо довготривалий і широкий спектр взаємодії, яка значно підсилилась під час таких викликів як COVID 19 та війна. Тому цей захід є вчасним, ми впевнені, що під час нього буде підвищено рівень поінформованості роботодавців про нові інструменти, можливості підтримки з боку ДСЗ. Ми й надалі сподіваємось на подальшу співпрацю з ДСЗ у питаннях розвитку активних програм зайнятості, а зі свого боку будемо сприяти активній залученості членів Федерації у цих програмах.»

Представники ФРУ також поділились досвідом Латвії, де ДСЗ фінансує навчання, перенавчання працівників на замовлення роботодавця, з розробкою під нього певного навчального модулю. І хоча такої програми поки немає в Україні, керівництво ДСЗ може розглянути таку організацію навчання за рахунок коштів програм ПроООН на запит ФРУ.

Необхідно зазначити, що ДСЗ активно підтримувала бізнес під час війни програмою з часткового безробіття, яка працює з працевлаштованими особами і спрямована перш за все на те, щоб не допустити масового виходу з ринку праці. Також маємо хороші відгуки про підтримку релокованого бізнесу шляхом пошуку для працівників підходящої роботи і стартову фінансову підтримку роботодавців при працевлаштуванні внутрішньо переміщених осіб.

Як зазначила директор ДСЗ Жовтяк Юлія, на сьогодні налічується 808 осіб зі статусом безробітних, з них працевлаштовано – 250 тис. осіб, до завершення року очікується 1 млн. безробітних. Прогнозні показники наступного року – 2,8 млн. безробітних. Основні групи осіб, які підпадатимуть під державну підтримку – молодь до 35 років, ВПО, особи з інвалідністю, учасники бойових дій, особи 55+.

Переважна більшість активних програм зайнятості для роботодавців розпочне фінансуватись з 1 лютого 2023 року, решта – з 1 травня 2023 року. Загалом на фінансування усіх цих програм буде спрямовано 2,5 млрд. грн.

ФРУ розробить алгоритм дій для роботодавців для їх участі в активних програмах зайнятості після прийняття необхідної нормативно-правової бази.